Share This:

Pratik Bilgi

Kapak Eni Hesaplama Formülü

Panel mobilya üretiminde veya sadece kapak üreticisi olan firmalarda rahatlıkla kullanılabilecek bu çalışmayı sizler ile paylaşıyorum. Bildiğiniz gibi bütün üretim sektörlerinde kalite detaylarda gizlidir. Bu bağlamda mobilya üretiminde dikkat edilecek en önemli noktalar küçük detaylardır. Bunlardan biride kapak ara mesafelerinin eşit ve temiz bitmesidir. Bunu için özellikle seri üretim de veya montajı yerinde yapılacak olan mobilyalarda üretilen ürünler direkt pakete girmekte ve montaj kontrolü yapılmamaktadır. Bu durumda hatasız üretim yapılmalıdır. Bunu sağlayabilmek için kesim ölçülerinde oldukça hassas davranılması ve doğru hesaplanması gerekir. İşte bu nedenle oluşabilecek kayıpları en aza indirgemek ve zamanı iyi kullanmak amacı ile Excel de kapak enlerini hesaplayabilmek için formülüze ettiğim dosyayı aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Dosya içerisindeki Excel sayfasında bulmak istediğiniz sonuç için ilgili boşlukları doldurduğunuzda sonucu hemen alacaksınız. Örneğin dolap genişliği ve kapak sayısını girdiğinizde olmasını istediğiniz kapak arası boşluğu yazarak kaç mm eninde kapak yapmanız gerektiği. ya da kapak eni ve sayısını girip kapak boşluğunu belirttiğinizde yapacağınız dolap genişliğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Böylece gövde en ölçüsünü bildiğiniz veya belirlediğiniz bir dolap için kaç kapaklı olacak ve kapakların içerlek ya da kabazlama (üstten basma) olması durumuna göre net kapak en ölçülerini bu formülüzasyondan anında alabileceksiniz. Bunun yanı sıra kapak sayısı ve kapak enleri belirlenmiş ise bunlara uygun dolap en ölçüsünü net olarak kısa süre içerisinde alabilmeniz mümkün olacaktır.

Bu çalışma ya da formülüzasyon sadece üretime iş hazırlayan değerli okurlarıma küçük bir katkı olması amacı ile hazırlanmıştır. Formül sonucunda çıkacak sonuç bağlayıcı değildir. her işletmenin kendi üretim modeli farklıdır sadece yol gösterici amaç ile yapılmış bir paylaşımdır.

Aşağıdaki “Kapak formülü” linkini tıkladığınızda Excel dosyasını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Dosyayı açtığınızda hangi alanlara veri gireceğiniz ve hangi alandan sonuçları alacağınız net olarak belirlenmiştir. Sizinde bu ve benzer çalışmalarınız var ise bana göndereceğini dosyalarınızı burada sizin adınız ile “Pratik Bilgiler” alanından  sektörümüz ile paylaşabilirsiniz.

Kapak Genislik Formulu

12 thoughts on “Kapak Formülü

 1. merhabalar
  yükseklik :200cm
  en: 80cm
  derinlik:30cm dolap olacak.
  100*40 gibi bölünmüş olup
  bu dolap 4 kapaklı olacak şekilde
  altta 4 adet ayaklı

  1. Şahin Bey merhaba;

   formülde bilgileri (ölçüleri) ilgili hücrelere yazarak sonuca ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar.
  genişlik 144cm
  yükseklik 80cm
  derinlik 50cm lik dolaba 4 adet (2adet sağ 2adet sol olmak üzere) kapak kullanmak istiyorum.
  36*80 lik kapak ölçüsü uygun olur mu ?

  1. Merhaba
   Elif Hnm Yüksekliği 80cm olan bir dolapta önce bazalımı olacak ayaklımı olacak baza ve ayak ölçüsü nasıl olacak.
   Genişliği 144 cm olan dolap çift modül yapılırsa kapak enleri 35.7cm dir.yani kapak daraltması 03 mm dir.Dolap tek modül olursa kenarlara düz menteşe orta kapaklara yarım deve menteşe kullanılır.
   Bilginize rica olunur.

  1. Merhaba;
   Verdiğiniz ölçüler ile kapak ölçüsü çıkartmak mümkün değil. Sebebi ise siz duvar boşluk ölçüsünü vermişsiniz, dolayısıyla buradan ölçü çıkartılabilmesi için dolabın ölçüsünün belirlenmesi gerekir. Bunun içinde mekanın rölevesi olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir