Sekil 4

Share This:

Deri Gibi Esneyebilen Ahşap Malzemeler

Giulio MASOTTI
Architect, CEO of Wood-Skin

Özet

Wood-Skin düz şekilli malzemeleri 3 boyutlu materyallere dönüştüren bir süreçtir ve bunu yaparak mimarideki karmaşık şekillerle alakalı problemleri çözmektedir. Bunun dışında bize her gün kullanabileceğimiz objeler ile alakalı yepyeni bir yol sunmaktadır. Bugünlerde bir endüstride kalıcı olmanız için sadece bir fikirden fazlasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bizim ürettiğimiz yazılım origami gibi katlanabilen ve üretim ihtiyacına göre şekillendirilebilen 3 boyutlu şekiller yaratmamızı sağlıyor. Bu sadece yeni teknoloji yaratmak için yeterli değildir. Etrafımızda şekillenen dünya Dijital fabrikasyon sayesinde yeniden tanımlanıyor fakat bunu başarmak için malzemeleri günümüze daha uygun hale getirmeliyiz. Biz yeni bir kompozit madde ailesi yarattık 2 sağlam katmandan oluşan ve içinde özel bir tekstil bulunan. Bu basit hareket ile malzemelere limitsiz bir esneklik kazandırdık. Bu noktada yüksek standartlı CNC kesme makinalarını kullanarak, öncesinde bilgisayara tanımladığımız yazılım ile gereksiz olan malzemeyi ayrıştırıyoruz.

Sonuç çok güçlü, origami gibi katlanabilen ince bir zar olarak karşımıza çıkıyor. Bu mimarlar için dünyanın her yerinde fikirlerini hayata geçirmeye yarayacak önemli bir süreç. Patent İtalya hükümeti tarafından verildi ve diğer yerlerde de geçerli.

Bu konu ile ilgili bazı lokal projeler sayesinde, Dubai ve Kanada daki uluslararası komisyonlara kadar farklı noktalara ulaşma fırsatı bulduk. Önemli müşterilerimiz arasında Maison Margela ve Linkedin bulunmaktadır.

Wood Skin dakikalar içinde üretilebilen ve saniyeler içinde birleştirilebilen bir mobilya serisidir. Bu ürün Wood Skin teknolojisini sonuna kadar kullanarak büyük bir potansiyele ulaşmıştır. Bunlar:

 • Hızlı üretim
 • Boyut ve renk tercihi sunması
 • Ve çok hızlı kurulum zamanı

Wood Material That Flexes Like Skin

Abstract

Wood-Skin is a process able to transform flat materials into three-dimensional materials and by doing so simultaneusly help to solve the problem of complex shapes in architecture and give us a whole new way to produce everyday objects. Similar to what is happening with 3D printing for exampleToday, in order to disrupt an industry you need more than just a good idea, we developed a software able to treat 3D shapes like origami, unfold them, and fit them into production sheets.

That’s not enough to create a new technology, digital fabrication can reinvent the way we build the world around us but in order to do so we also have to update materials. We created a new family of composites made of two rigid layers with a special textile inside, with this simple action we embed unlimited hinges inside the material itself. At this point using high standard CNC cutting machines we remove the right amount of material following the software path previously set.

The result is a super strong membrane that folds in shape like an origami helping architects all around the world to bring their ideas to life. The patent has been issued in Italy and filed in other macro areas of market interest. We rapidly scaled from some cool local project to international commission in Dubai and Canada for example. Sample requests from all the continents and important clients such as Maison Margela and Linkedin. ORI is a line of furniture produced in minutes and assembled in seconds.

A series of products that takes full advantage of the wood-skin technology to create a highly scalable business thanks to:

 • Quick manufacturing
 • Size and color customization possibilities
 • and an incredibly fast assembly time.

1. Giriş

Piyasaya yeni çıkan kaliteli malzemeleri göz önüne aldığımızda Wood-Skin, ahşabın estetiğini dizayn konusunda yeni boyutlara taşıyor.

Wood-Skin S.R.L. şirketi 2013 yılında geleneksel teknikleri yenilikçi teknikler ile birlikte kullanarak ve teknoloji ile harmanlayarak inşaat ve dizayn alanında yaratıcı yollar bulmayı amaçlayan yetenekli bir takım tarafından Milan şehrinde kuruldu. Wood-Skin® hem bir ürün hem de bir süreç olarak geleneksel ahşap ve düz yüzeyli ürünleri işleme yöntemlerine rakip olarak ortaya çıktı. Wood-Skin® diğer malzemelere kıyasla daha güçlü ve çok yönlü olarak öne çıkmaktadır. Tekstili, ahşabı ve bilgisayar yazılımlarını bir araya getirilmesi ile yenilikçi ve dijital bir fabrikasyon yöntemi hayat bulmuştur.

Yeni malzemeler geliştirmek, yeni teknolojiler kullanmak, dijital fabrikasyon ve yazılım öğelerini sürece dâhil etmek üzere Wood Skin SRL çeşitli endüstrilerin önde gelen şirketleri ile ortaklık ilişkileri kurmaktadır. Bu farklı endüstrileri kapsayan yaklaşım şirkete dizayn ile alakalı meydan okuyan problemlere özel çözümler bulma imkanı sağlamaktadır.

Bir mobilya olarak ya da sadece dekorasyon amaçlı da olsa ahşap, ev içinde ya da dışında farklı amaçlarla kullanılabilen göze çarpan bir malzemedir. Ahşap zeminde, kaplama olarak ve yapısal malzeme olarak her zaman en çok tercih edilen ürünlerden biri olacaktır.

Bütün bunlara rağmen ahşabın bazı sınırları bulunmaktadır. Birçok farklı alanda kullanılabilmesine ve narin doğasına karşın ahşap aynı zamanda eğilmez, sabit ve durağan bir yapıya sahiptir. Kolayca şekil verilebilen, kesilip elle şekil verilebilen bir yapısı bulunmamaktadır.

Ya da bulunmakta mıdır? İtalyan şirket Wood-Skin® kendine bu soruyu sorup yeni, esnek ve oynaklığı olan bir ahşap türü yaratmak üzere yola çıkmıştır. Şirket aslında bu yola koyulurken insan derisinin yapısından yola çıkmıştır. Gerçekten!

2. Wood-Skin Fikrinin Temelleri

2013 yılında Wood-Skin® yaratıcılarının 2 temel prensibi üzerine kurulmuştur: sağlam ve esnek yüzeyli, 3 boyutlu düzgün malzemeler yaratmak ve malzemelere hacim, hayat ve ruh kazandırmak. Yeni vizyon ve bir dizi geleneksel üretim tekniği sayesinde, tek bir üretim adımında, 3 boyutlu hacim dizaynlarına olanak sağlayan geometrileri elde edebilir durumda bulunuyor. Wood-Skin® ilk olarak duvarlara, tavanlara ve karmaşık yüzeylere cephe kaplaması olarak potansiyelini ortaya koydu. Wood-Skin mobilyalar üzerinde veya evlerde yüzey kaplaması olarak zekice bir tercih durumunda bulunuyor. Zekice olmasının sebebi ise kendine destek olan ve origami seklinde katlanabilen, karmaşık şekilli yapılara kolayca adapte edilebilen bir doğası olması. Bunun yanında modern yazılım ile dünyanın her yerinde kolay bir üretim aşamasını da sunuyor.

Sekil 1

Sekil 1

“Tam bu noktada karmaşık şekiller yaratmamızı sağlayan bir çözüm bulmaya odaklanmıştık.” Diye bahsetti Masotti, ArchDaily ile olan mülakatında. “Ürettiğimiz şey bize yapıya odaklanmamızı sağlayan ve adapte etmemizi sağlayan bir deriydi. İnşaatçıya bütün süreç boyunca kendi isteğine göre değiştirebileceği esnek bir form sunmaktı.”

Sekil 2

Sekil 2

Wood-Skin® mimari malzeme yaratımında eşsiz bir yoldur. Wood-Skin® CNC makinelerini kullanarak ahşap malzemeleri esnek materyallere döndürebilecek ve kurucularının vizyonunu yerine getirebilecek önemli bir yol buldu.

2.1. CNC İşleme Yöntemi Nedir?

Numerical control (NC) otomatik – makine kontrolündeki sistemlerin elle yapılan işlemlerin yerine kullanılmasıdır. Programlanmış emirler saklama vasıtalarında kodlanıp, elle kumanda edilen kumandalar yerine makineli bir süreç ile sonuca ulaşmayı sağlar.

Son zamanlarda CNC yada computerized numerical control, sıklıkla kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Komutlar bilgisayar içine eksiksiz şekilde kodlanır ve bilgisayar bütün üretim sürecini kontrol eder. Bu bilgisayar dosyaları CNC aletine direk komutlar gönderir ve makine otomatik olarak istenilen ürünü yaratmaya başlar. Bu bilgisayar kontrollü makinalar birçok işi yapma kapasitesine sahiptir örneğin kesmek ve delmek gibi.

2.2. Wood-Skin® Süreçleri ve Avantajları

The Wood-Skin patentli süreci sert ve sabit malzemeleri isteğe göre şekillendirilebilen ve istenilen forma sokulabilen levhalar haline getirmektedir. Bu levhalar (panel) origami gibi katlanıp istenilen pozisyona sokulabilmektedir. Materyalleri orjinal güçlerini kaybetmeden düz bir yapı halinden 3 boyutlu, istediğiniz şekille sokabileceğiniz ve fonksiyonda kullanabileceğiniz hallere gelmektedir.

Wood-Skin® birçok farklı estetiğe sahip ahşap kaplamalar sayesinde organik şekilli ahşap materyaller sunuyor

Bugün birçok İtalyan ve uluslararası marka ile yapılan ortaklıklar sayesinde Wood Skin süreci birçok farklı materyale uygulanır hale gelmiştir örneğin alüminyum ve diğer katı yüzeyli ürünlere ayrıca onlara 3 boyutlu bir hayat kazandırmıştır.

Sekil 3

Sekil 3

“Yeni teknolojiler sayesinde, yapılar insan vücuduna benzer bir yapı almaktadır.” Masotti ArchDaily konuşmasında belirtti. “Burada iskeleti eklemleri ve kasları ve bizle beraber hareket eden yapısı ile Wood-Skin® yenilikçi ve elverişli bir yol”

Wood-Skin ® tamamen ihtiyaca göre ayarlanabilen bir yapıya sahiptir. İsteğinize göre Wood-Skin projenize en uygun malzemeleri yaratabilir. Yarattıkları yazılım sayesinde, her şekli malzemelerinize uygulama ve onları origami gibi şekillendirip sonrasında CNC makinesine data olarak yollayabilirler. Her bir katman ve geometrik şekil isteğinize ve ihtiyacınıza göre değiştirilebilir.

“Biz projemizi mimari ve dizayn alanında yeni yaklaşımlar bulabilmek üzere farklı boyutlarda hayal ettik, süreçleri yeniden dizayn ettik ve dizayn işlemini yeniden tanımlayan bir işe giriştik,”


5846 sayılı yasa gereği lütfen gerektiği gibi kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.!

Bu yayın Uluslararası katılımlı “Ahşabın Tasarım Serüveni” Sempozyumunda bildiri olarak sunulmuştur. 2016

Kaynaklar

 • (credit behance.net)
 • (credit domusweb.net)
 • (credit psfk.com)
 • (credit ippinka)
 • (credit architettura-italiana.com)
 • (credit WoodSkin.com)
 • (credit archipanic.com)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir