KU09-171

Share This:

6. KOBİLER ve VERİMLİLİK KONGRESİ

Ali Tezel

Ali Tezel

Küresel krizin fırsata dönüştürülmesinin incelendiği 6. Kobiler ve Verimlilik Kongresi Dedeman Hotel – İstanbul’da gerçekleştirildi. Birinci günü yapılan açılış görüşmelerinden sonra genel anlamda krizin değerlendirilmesi ve beklentiler ile ilgili davetli konuşmacıların görüşlerini salonda bulunan konuklar ile paylaştılar.

Sn Fatih Altaylı’nın Haber Türk’ün kuruluşu ile ilgili krizi fırsata nasıl dönüştürdükleri ile ilgili tecrübelerini paylaşması salonda büyük ilgi uyandırdı.

Haber Türk gazetesi ekonomi panelinde ise gazetenin ekonomi yazarlarından Sn. Gazi Erçel ve Sn. Ali Tezel ülkemizin makro ekonomik beklentileri ve bu konudaki kendi görüş ve düşüncelerini ile önerilerini izleyicilere aktardılar. Ayrıca Sn. Ali Tezel mavi ve beyaz yaka çalışanlarının içerisinde bulunduğu durum ve farklı durumlardaki kıdem tazminatları konusunda detaylı bilgiler verdi.

Toplu Resim

Toplu Resim

Kongre kapsamında profesyonel yönetici ve firma sahiplerinin kriz ve ekonomi konusunda görüşlerini bildirdikleri panellerin yanı sıra üretim, finans, verimlilik, inovasyon ve yönetim başlıkları altında akademik sunumlar paralel oturumlar şeklinde bir kaç salonda aynı anda yapıldı.

Kültür Üniversitesinin organize ettiği artık geleneksel hale gelen ve her sene olduğu gibi son derece iyi organize edilmiş olan “6. Kobiler ve Verimlilik Kongresi” 2 gün boyunca çok önemli konular ve çıkış noktalarına değinecek şekilde kapanış konuşmaları ile sonuçlandırıldı.

Her sene olduğu gibi ülkemizin katma değer üreten işletmeleri olan kobilerimizin içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklar ve bunlar ile ilgili çözüm alternatiflerinin

Sunum Sonrası

Sunum Sonrası

aktarıldığı organizasyonda, ekonomiden üretime oradan çeşitli pazarlara, ürün satışları konusunda çok değerli bilgiler verildi. Özellikle de yeni pazarlar konusunda ikinci günün son panelinde değerli konuşmacılar Afrika pazarı ile ilgili çarpıcı bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

Böylesine değerli bilgilerin paylaşıldığı kongrede bende yaptığım çalışmaların bir bölümünden derlediğim “Seri Üretimde Prosesler Arası Akışının Kontrolünün Sağlanması ve Uygulama Örneği” başlığı altında seri üretim işletmelerinde ara taşımalardan kaynaklanan zaman kayıplarına dikkati çekip. Bu zaman kaybının nasıl üretken zaman dahil edilebileceği konusunda yaptığım çalışma ve sonuçlarını, akademik sunumlar kapsamında değerli izleyenler ile paylaştım. Firmanın ilk durumu ve gerekli düzenlemelerden yapıldıktan sonra aldığı son durum. Stoksuz çalışma sistematiğinin benimsenmesi ile firmadaki verimlilik artışının rakamlar ile açıklaması

Sabit Tunçel Sunum

Sabit Tunçel Sunum

Bunun uygulama sonuçlarının tablo olarak yansıda (projeksiyon) gösterimi ile firmada kaydedilen olumlu gelişim izleyenlerin ilgisini çekti. Konunun gelen çeşitli sorular ile daha detaylanması ise firmaların, aslında verimlilik konusunda arayış içerisinde oldukları ve bir çıkış noktası aradıklarını göstermekte. Sonuçta içerisinde bulunduğumuz ekonomik kriz tüm işletmelerin en az maliyet ile en yüksek verimi alma çabası içerisinde olduklarını göstermiştir. Bu konu çerçevesinde yaptığım çalışmanın işletmelerimize yol gösterici olacağını ümit ediyorum. Kongrede sunduğum bildiriye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir